Andrzej Bętkowski, marszałek województwa świętokrzyskiego uczestniczył dziś w Sanatorium Marconi w podpisaniu porozumienia o współpracy pomiędzy Uzdrowiskiem Busko-Zdrój S.A. a Uniwersytetem Jana Kochanowskiego w Kielcach. Umowa ma przyczynić się do wdrożenia nowoczesnych technologii w ramach realizacji projektów B+R. W spotkaniu wzięli również udział: Krzysztof Lipiec, poseł na Sejm RP, prof dr hab Stanisław Głuszek, rektor Uniwersytetu Jana Kochanowskiego oraz Robert Frey, prezes Uzdrowiska Busko-Zdrój.
Mając na względzie chęć budowania powiązań pomiędzy uczelnią a Uzdrowiskiem Busko-Zdrój S.A. w celu wzmocnienia relacji przedsiębiorstw ze środowiskiem akademickim, strony umowy zobowiązały się podjąć wieloletnią współpracę w zakresie rozwoju ekosystemu biznesu oraz szkolnictwa wyższego i nauki, w tym wspólnej realizacji projektów B+R.
Mam nadzieję, że zawarta dziś umowa spowoduje, że uda się przełożyć innowacje badawcze na konkretne efekty w Uzdrowisku. Wymiana myśli i ludzi zapoczątkuje proces wdrożenia w życie prac naukowych. Szczególnie liczymy na podniesioną efektywność w obszarze produkcji wody mineralnej “Buskowianka” i we wprowadzeniu nowych usług leczniczych – powiedział Andrzej Bętkowski, marszałek województwa świętokrzyskiego.
Współpraca ma na celu wykorzystanie potencjału naukowo-badawczego Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach w celu wdrożenia wyników badań naukowych
w środowisku uzdrowiskowym i podniesienia jakości i innowacyjności UBZ.
Umowa ma przyczynić się do wzrostu pozycji stron umowy na arenie krajowej i międzynarodowej w zakresie promocji osiągnięć naukowych, realizacji wspólnych projektów B+R, wdrożeń nowych technologii oraz wymiany pracowników naukowych i doktorantów w ramach umów stażowych i doktoratów wdrożeniowych.
Celem skutecznej realizacji zadań zadeklarowano współpracę w zakresie:
- Wykonania badań analitycznych i materiałowych w akredytowanych laboratoriach zlokalizowanych na Wydziale Nauk Ścisłych i Przyrodniczych UJK;
- Organizacji płatnych staży pracowników B+R z jednostki naukowej UJK w firmie;
- Organizacji płatnych staży pracowników firmy w jednostce naukowej UJK w ramach doktoratów wdrożeniowych;
- Przygotowania ofert komercjalizacji wyników badań naukowych i zakupu usług B+R w jednostkach naukowych UJK;
- Usługowym wykonaniu określonego zadania prowadzącego do praktycznych rezultatów, np.: stworzenie prototypu urządzenia, dokonanie pomiarów testowych, wykonanie badań dotyczących określonego produktu lub usługi min. z zakresu technologii oczyszczania wody pokąpielowej, oczyszczania powietrza oraz optymalizacji wykorzystania zasobów wody i jej racjonalna gospodarka związana ze zrównoważonym rozwojem.
- Uczestniczenie pracowników firmy w zajęciach dydaktycznych UJK.