W sobotę 13 lipca przez Kielce przejdzie kolejny raz Marsz Równości. Będzie to już 4 edycja tego wydarzenia. Organizatorem, jak co roku jest Stowarzyszenie Prowincja Równości. Patronat nad inicjatywą objęli: prezydentka Kielc Agata Wojda, ministra ds. równości Katarzyna Kotula, wojewoda świętokrzyski Józef Bryk oraz Komisja Europejska w Polsce.
Marsz rozpocznie się o godz. 13 na Skwerze im. Ireny Sendlerowej, a jego trasa przebiegać będzie przez centrum Kielc ulicami: Panoramiczna, Czarnowska, al. IX Wieków Kielc, Mojżesza Pelca, Piotrkowska, Bodzentyńska, Tadeusza Kościuszki, plac Stanisława Moniuszki, Ewangelicka, plac Wolności, Hipoteczna, Henryka Sienkiewicza, Mała, Kapitulna, Henryka Sienkiewicza, Ignacego Paderewskiego do Skweru im. Ireny Sendlerowej.
– Skwer Ireny Sendlerowej po rewitalizacji to znakomita przestrzeń do aktywnego wypoczynku i zabawy oraz doskonałe miejsce na Miasteczko Marszowe i strat Marszu. Jesteśmy częścią społeczności Kielc i nam także zależy na propagowaniu wśród mieszkańców pięknych zakątków naszego miasta – mówi organizatorka Kasia Kędzierska.
W tym samym dniu w godz. od 10.30 do 13.30 na Skwerze im. Ireny Sendlerowej obędzie się również Tęczowy Piknik Europejski.
– Wraz z Komisją Europejską przygotowaliśmy wiele atrakcji. Na pewno będzie dużo muzyki i zabaw, konkursy z nagrodami i nie tylko. Każdy znajdzie coś dla siebie. Będzie to czas, gdzie osoby będą mogły poznać się ze sobą przed Marszem. Dla innych może to być czas relaksu i spotkania z przyjaciółmi. Oczywiście, oprócz nas i Komisji Europejskiej będą inne organizacje, jak KOD Świętokrzyskie czy Trans-Parents. Zatem polecamy też piknik rodzicom, którzy chcą porozmawiać z innymi rodzicami osób LGBTQ+. Z poprzednich edycji wydarzenia wiemy, iż jest duża potrzeba takich spotkań – mówi organizatorka Oliwia Podgórska.
Jak podkreślają organizatorzy, Marsz jest wyrazem wsparcia wszystkich osób mierzących się z wykluczeniem i dyskryminacją, nie tylko ze względu na tożsamość płciową, czy orientację psychoseksualną, ale również sprzeciwem wobec wykluczeniu ekonomicznemu i architektonicznemu.