Będzie Mikołaj, będą elfy, nie zabraknie pokazów ze świata nauki, ale też magii i iluzji, konkursów z nagrodami oraz warsztatów, w trakcie których goście będą mogli przygotować świąteczne ozdoby… Tegoroczne Mikołajki w Centrum Nauki Leonardo da Vinci zapowiadają się wyjątkowo. Ich niewątpliwą atrakcją będzie również premiera 7 nowych interaktywnych eksponatów.
Mikołajki wypadają w piątek, ale w Centrum Nauki Leonardo da Vinci będzie można je obchodzić aż trzy dni od 6 do 8 grudnia! Każdy kto w ten długi weekend odwiedzi Centrum będzie mógł skorzystać z szeregu atrakcji. W programie m.in.
- Pokazy iluzji w wykonaniu Iluzjonisty Kamila Jurkowskiego (w cenie biletu wstępu).
- Stoiska, przy których każdy będzie mógł wykonać swoją własną ozdobę świąteczną (w cenie biletu wstępu)
- Warsztaty z wykonywania ozdób świątecznych metodą druku 3D prowadzone w laboratorium QR przez Animatorów Fundacji Edu STEM.
- Pokazy naukowe z wykorzystaniem ciekłego azotu oraz suchego lodu.
- Świąteczne warsztaty naukowe prowadzone w naszych laboratoriach przez Edukatorów Centrum Nauki.
Finał pełnego zabaw i konkursów z nagrodami mikołajowego weekendu zaplanowaliśmy na niedzielę 8 grudnia 2024 r. Tego dnia Centrum odwiedzi prawdziwy Mikołaj z Elfami. Nasi goście będą mogli skorzystać z ich pomocy we wręczeniu dzieciom prezentów, zrobić wspaniałe zdjęcia, a także obejrzeć w ich wykonaniu specjalnie przygotowaną animację pt. „Świąteczne zamieszanie”.
Mikołajkowy weekend będzie także okazją do zaprezentowania 7 nowych interaktywnych eksponatów, które stanęły w przestrzeniach Centrum. Za ich pośrednictwem, także w ramach zabawowej rywalizacji, można poznać i zrozumieć tajniki funkcjonowania mózgu i umysłu.
Nowe eksponaty to:
- Test dominującej półkuli. Kilkanaście pytań, na które uczestnik odpowiada się za pomocą ekranu dotykowego, wynik pozwala na określenie, która półkula mózgu jest dominująca. Uczestnik zdobywa wiedzę dotyczącą budowy mózgu i współpracy obu jego półkul.
- Test pamięci. Gra, w której gracz ma zapamiętać sekwencje sygnałów świetlnych i odtworzyć je wciskając odpowiednie przyciski – im dłuższa sekwencja zostanie zapamiętana tym lepszy wynik.
- Kto pierwszy ten lepszy. Odwołująca się do współzawodnictwa gra, w której gracze wciskają podświetlające się na blacie przyciski – na zasadzie kto pierwszy ten lepszy.
- Mózg w pigułce. Eksponat mechatroniczny, za pomocą którego poznajemy budowę mózgu i dowiadujemy się za jakie życiowe funkcje odpowiadają jego poszczególne partie. Widz układa w odpowiednim miejscu swego elementy z nazwą danej czynności, a na ekranie pokazuje się właściwa dla tej czynności struktura mózgu.
- Budowa neuronu. Eksponat mechatroniczny dzięki któremu poznamy budowę neuronu. Widz wpasowuje tabliczki z nazwą części neuronu, a ich właściwe ułożenie potwierdzane jest na schemacie na monitorze.
- Ile energii zużywa mózg. Eksponat monitorujący zużycie kalorii podczas pracy mięśni – kręcenia specjalną korbą – i porównujący je do liczby kalorii zużywanych przez mózg – podczas pracy lub w trakcie odpoczynku.
- Elektryczny labirynt. Zabawa zręcznościowa, w trakcie której widz stara się przemieścić specjalny pierścień wzdłuż powyginanego metalowego pręta, bez dotykania go. Każde dotknięcie jest zaliczane przez elektroniczny system jako punkty karne.
Z okazji Mikołajków będzie obowiązywała specjalna, obniżona cena biletów wstępu do Centrum Nauki Leonardo da Vinci – wejściówka umożliwiająca skorzystanie z warsztatów prowadzonych przez Edukatorów Centrum Nauki kosztować będzie jedynie 15 złotych.