Z okazji Europejskiej Nocy Muzeów za darmo wejść będzie można do Centrum Nauki Leonardo da Vinci, zwiedzić Dwór Starostów Chęcińskich, a także obejrzeć wnętrza jednego z najnowocześniejszych laboratoriów bio-chemicznych w regionie. Na wszystkich, którzy przyjadą do Podzamcza czeka mnóstwo atrakcji.
Noc muzeów w Podzamczu rozpocznie się już… rano, bowiem od godziny 10 podziwiać będzie można XVII-wieczny obóz wojskowy, stacjonujący niedaleko Dworu Starostów Chęcińskich. Obóz przygotują rekonstruktorzy, którzy zapewniać będą rozmaite atrakcje przez cały dzień. Zaplanowano m.in. pokaz sprawności dawnej artylerii konnej, bitwę o Dwór Starostów, pokazy musztry regimentów piechoty, walki białą bronią, renesansowych i barokowych tańców. Szczegóły i program widowiska historycznego – w załączniku.
W sobotę Centrum Nauki Leonardo da Vinci i Dwór Starostów Chęcińskich będą czynne od 9 do 22, jednak darmowe zwiedzanie obu placówek, a także laboratoriów pobliskiego Biobanku, możliwe będzie dopiero po południu, w godzinach 17-22.
Dwór Starostów Chęcińskich:
Godziny wejść do Dworu z przewodnikiem: 17:00, 18:30, 20:00, 21:30
Centrum Nauki Leonardo da Vinci:
Warsztaty:
12:00 – ,,Roślina nie człowiek, a bronić się musi”
14:00 – „Zjawiskowa i pełna reakcji…to chemia w akcji!” – pokazy naukowe
16:00 – ,,W głównej roli szczypta soli”
18:00 – „Zjawiskowa i pełna reakcji…to chemia w akcji!” – pokazy naukowe
20:00 – ,,Kto o zdrowie dba, ten szczęśliwe życie ma”
Zwiedzanie Laboratorium biochemicznego:
Godziny wejść: 17:00, 18:00, 19:00, 20:00
ŚWIĘTOKRZYSKIE MUZEA ZAPRASZAJĄ NA NOC MUZEÓW
Rekonstrukcje w Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie, zwiedzanie wszystkich wystaw stałych i czasowych za symboliczną złotówkę w Muzeum Zamkowym w Sandomierzu, pokaz filmów w Muzeum Dialogu Kultur w Kielcach, widowisko historyczne w Podzamczu oraz bezpłatny wstęp na wystawy w Muzeum Narodowym w Kielcach – świętokrzyskie muzea zapraszają na Europejską Noc Muzeów 2024, która odbędzie się w sobotę 18 maja. A Muzeum Wsi Kieleckiej w Warszawie będzie promować folklor i zwyczaje ziemi świętokrzyskiej.
Noc Muzeów w Michniowie
Zapraszamy 18 maja 2024 do Mauzoleum, gdzie w ramach Europejskiej Nocy Muzeów zawitają partyzanci – rekonstruktorzy. W ramach Nocy Muzeów 2024 Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich zaprasza na bezpłatne popołudniowe i wieczorne zwiedzanie ekspozycji oraz na przygotowane specjalnie na tę okazję wydarzenia towarzyszące. Przedstawimy dioramę historyczną – pokazowe sceny z życia i działalności świętokrzyskich partyzantów odgrywane przez doświadczonych rekonstruktorów, a dla melomanów grać będzie młodzieżowy kwartet gitarowy, który zaprezentuje ciekawe aranżacje utworów muzyki klasycznej i pieśni patriotycznych.
Na Zamku w Sandomierzu
W cenie symbolicznej złotówki będzie możliwość zwiedzania wszystkich wystaw stałych i czasowych, dostępnych w Muzeum Zamkowym w Sandomierzu. W związku z kończącą się wystawą czasową „Okruchy Antyku – importy rzymskie na ziemiach polskich” 18 maja w godzinach od 17.00 do 21.00 na dziedzińcu zamkowym odbywać się będzie rekonstrukcja musztry legionów rzymskich w języku łacińskim, a także gry i zabawy rzymskie oraz prezentacja uzbrojenia wojowników rzymskich od czasów królewskich po upadek Cesarstwa Zachodniorzymskiego. Więcej na ten temat
Muzeum Narodowe w Kielcach
Dla zwiedzających darmowy wstęp na ekspozycje stałe w godzinach 19.00–24.00, ostatnie wejście godzinę przed zamknięciem.
Dawny Pałac Biskupów Krakowskich:
- Wnętrza zabytkowe XVII–XVIII w.
- Galeria Malarstwa Polskiego i Europejskiej Sztuki Zdobniczej
Pałacyk Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku:
- Wnętrza mieszkania pisarza: gabinet, salon, jadalnia, palarnia i sypialnia
- Sienkiewicz – dopełnienie
Muzeum Stefana Żeromskiego:
- Eksponaty związane z okresem dzieciństwa Stefana Żeromskiego i osobami mu najbliższymi
- Materiały dokumentujące lata nauki w Męskim Gimnazjum Rządowym oraz twórczość Stefana Żeromskiego
Muzeum Dialogu Kultur:
- Od różnorodności do dialogu
- Pradzieje i wczesne średniowiecze Ponidzia i Wiślicy
- Historia motoryzacji w miniaturze
- Od sacrum do profanum. Malarstwo i rzeźba w sztuce ludowej
Muzeum Archeologiczne w Wiślicy (zwiedzanie wystawy możliwe jest wyłącznie z przewodnikiem po dokonaniu wcześniejszej rezerwacji):
- Pawilon archeologiczny
- Rezerwat archeologiczny w podziemiach bazyliki
- Podziemny korytarz
Dodatkowo podczas Nocy Muzeów w Muzeum Dialogu Kultur, odbędzie się pokaz filmów z cyklu pt. Dzieła utracone, opowiadających historie obiektów, które zaginęły z terenu Polski w czasie II wojny światowej. Filmy, reżyserowane przez Agnieszkę Trzos, to: Gitara, Portret mężczyzny, Diana oraz Autoportret.