Wystawę „Na straży pamięci. 30 lat działalności Stowarzyszenia Kielecka Rodzina Katyńska” – otwarto w środę w Kielcach.
“Musimy stać na straży pamięci, żeby młodzież wiedziała, czym był Katyń. Musimy pamiętać o ojcu, bracie, dziadku. Ta pamięć nigdy nie zgaśnie, bo osoby bliskie muszą być w naszych sercach” – powiedziała podczas otwarcia wystawy Anna Łakomiec, prezes Stowarzyszenia Kielecka Rodzina Katyńska. “Przez 30 lat było wiele roboty, najpierw istniało koło w Krakowie, potem zakładaliśmy stowarzyszenie w Kielcach. Chodziliśmy na uroczystości państwowe, żeby było nas widać. Odwiedzamy też szkoły, aby młodzież pamiętała o ważnych datach” – dodała.
“Zbrodnia katyńska jest prawdą o sowieckim komunizmie w pigułce” – mówił podczas uroczystości prezes Instytutu Pamięci Narodowej, Karol Nawrocki. Podkreślił, że bez wsparcia takich stowarzyszeń jak Kielecka Rodzina Katyńska ciężko byłoby przywrócić pamięć o zamordowanych, a z drugiej strony potępić sprawców zbrodni.
ZOBACZ TEŻ: Podpisano umowę na budowę nowej siedziby Teatru Lalki i Aktora „Kubuś”
“Nasze zadanie postrzegam nie tylko przez pryzmat działań prokuratorskich, działań komisji ścigania zbrodni, ale edukowania świata i kolejnych pokoleń o istocie systemu komunistycznego. Zbrodnia katyńska jest prawdą o funkcjonowaniu sowieckiego systemu komunistycznego w pigułce” – powiedział prezes IPN.
W jego ocenie, Rosja bardzo często wykorzystuje historie do działań politycznych i “traktuje historię jak narzędzie polityczne”.
Nawrocki dodał, że w promocji wiedzy historycznej ma pomóc Biuro Nowych Technologii powołane przez IPN – jednym z jego zadań, będzie gromadzenie rozmów z uczestnikami II wojny światowej i działaczy podziemia antykomunistycznego.
“My możemy zbierać świadectwa, tych ludzi i przekazywać je w formie dopasowanej kolejnym pokoleniom Polaków. A z drugiej strony zachęcać młodych ludzi przez nowatorskie projekty, aby pielęgnowały tę pamięć” – wyjaśnił prezes IPN.
Wystawę „Na straży pamięci. 30 lat działalności Stowarzyszenia Kielecka Rodzina Katyńska” można oglądać w Przystanku Historia IPN przy ul. Warszawskiej w Kielcach.(PAP)
Autor: Wiktor Dziarmaga