We wtorek, 3 sierpnia do Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. Świętego Rafała w Czerwonej Górze trafił pierwszy pacjent z ciężką niewydolnością oddechową. Ośrodek dysponuje 20 miejscami dla takich osób.
– To historyczny moment – mówi dyrektor lecznicy Youssef Sleiman. – ZOL w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Czerwonej Górze jest jedynym ośrodkiem w regionie, w którym pomoc znajdą pacjenci wymagający wentylacji mechanicznej. Do tej pory tacy chorzy musieli być transportowani do placówek poza region świętokrzyski – podkreśla Youssef Sleiman.
Jak przekazał dyrektor szpitala, mężczyzna, który jako pierwszy trafił do ZOL, był wcześniej pacjentem szpitala w Czerwonej Górze.
– Po zakończeniu leczenia trafił do ośrodka w Krakowie. Gdy jednak uruchomiono ZOL w Czerwonej Górze, wyraził gotowość powrotu do placówki w Świętokrzyskiem – mówi Youssef Sleiman.
Dla pacjentów z ciężką niewydolnością oddechową, którzy wymagają wentylowania za pomocą respiratora, w nowym ośrodku przygotowano 22 łóżka. Są one zlokalizowane na pierwszym piętrze obiektu. Łącznie w ZOL jest 66 miejsc dla osób o różnym stopniu samodzielności.
Jak dotąd Narodowy Fundusz Zdrowia podpisał z placówką umowę na 20 łóżek respiratorowych. Dyrekcja szpitala liczy jednak, że wkrótce NFZ ogłosi konkurs na pozostałe świadczenia, czyli opiekę dla pacjentów niewymagających wentylacji mechanicznej i ZOL przyjmie kolejne osoby.
ZOBACZ TEŻ: Synoptyk IMGW: Burze z gradem. Ulewy do 35 l na metr kwadratowy mogą być niebezpieczne
– Pacjenci przebywający w ośrodku mają zapewnioną całodobową opiekę pielęgniarską. Wizyty lekarskie odbywają się planowo dwa razy w tygodniu i doraźnie w razie potrzeby – mówi Youssef Sleiman.
Zakład Opiekuńczo-Leczniczy stworzono z myślą o osobach, które zakończyły leczenie szpitalne, jednak stan zdrowia uniemożliwia im powrót do domu bez specjalistycznej opieki.
“Przed przyjęciem do placówki pacjent musi mieć wykonane badania diagnostyczne, które potwierdzą konieczność stałego bądź okresowego wentylowania mechanicznego. Szczegółowe informacje na temat zasad kwalifikacji i niezbędne dokumenty są dostępnego do pobrania ze strony internetowej Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego imienia Świętego Rafała w Czerwonej Górze. Rodziny mogą składać wnioski osobiście lub przesyłać dokumentację pocztą.” – czytamy w komunikacie szpitala.
Ostateczną decyzję w sprawie przyjęcia pacjenta do ZOL podejmuje lekarz anestezjolog.
Budowa Zakładu ruszyła w 2018 roku i zakończyła się w 2020 roku. Pandemia koronawirusa sprawiła, że w pierwszych miesiącach po zakończeniu prac budowlanych łóżka służyły pacjentom przebywającym w szpitalu z powodu COVID-19. Wartość inwestycji to niemal 17 mln zł.
Budynek posiada szereg nowoczesnych rozwiązań i instalacji oraz jest przygotowany na przyjmowanie pacjentów o różnym stopniu samodzielności czy wymaganej diety. Pomieszczenia przystosowano także do potrzeb osób niepełnosprawnych, dzięki czemu ZOL zapewnia komfortowe warunki mieszkalne dla każdego pacjenta.
Fot. Wojewódzki Szpital Specjalistyczny imienia Świętego Rafała w Czerwonej Górze