Umowa z 14-tysięcznym beneficjentem programu Czyste Powietrze została podpisana dzisiaj w siedzibie Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach. Była to zarazem okazja do podsumowania dotychczasowej realizacji programu w naszym regionie. Jak wynika z oficjalnych danych – nie ma się czego wstydzić!
Prezes WFOŚiGW w Kielcach Ryszard Gliwiński poinformował, że instytucja wypłaciła już ponad 140 mln zł na dofinansowanie przedsięwzięć korzystnych dla środowiska naturalnego i zdrowia mieszkańców regionu. Program Czyste Powietrze to flagowe przedsięwzięcie realizowane od 3 lat przez WFOŚ, które przed rokiem przeszło znaczącą przemianę, która m.in. ułatwiła proces składania wniosków i podwyższyła poziomy dofinansowań do wymiany źródeł ciepła czy termomodernizacji domu.
– Województwo świętokrzyskie jest jedynym województwem, w którym wszystkie 102 gminy dołączyły do programu – przekazał prezes Gliwiński. Podkreślił też, że region ma najniższy współczynnik odrzuconych wniosków.
Paweł Mirowski, zastępca prezesa Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej poinformował, że uruchomiona została ścieżka bankowa, która może pomóc sfinansować program Czyste Powietrze. Oferują ją już dwa banki, a wkrótce dołączą do nich kolejne.
– Są dwa banki spółdzielcze, które zrzeszają mniejsze banki spółdzielcze i na tym bardzo nam zależy, bo te banki mają swoje siedziby w mniejszych miejscowościach, gdzie beneficjenci mają utrudniony dostęp do aplikowania wniosków. Dzięki temu lepiej dotrzemy do potencjalnych beneficjentów. Około 3,5 dodatkowych okienek, gdzie będzie można złożyć wniosek zostanie włączonych do programu – powiedział Mirowski.
Wojewoda świętokrzyski Zbigniew Koniusz zwrócił uwagę na wszechstronne korzyści płynące z programu Czyste Powietrze.
– 14-tysieczna umowa to 14 tysięcy gospodarstw, które taniej się ogrzewają, ekologicznej się ogrzewają i ekonomicznie są “do przodu”. A na tym wszystkim zyskuje środowisko – mówił wojewoda – Wejście do tego programu daje same korzyści, jakbyśmy nie patrzyli.
Senator Krzysztof Słoń przypomniał, że województwo od długiego czasu przoduje w krajowych statystykach programu Czyste Powietrze.
– Trzy lata temu stałem się nieformalnym ambasadorem programu Czyste Powietrze. Zacząłem odwiedzać gminy by reklamować ten program. Zainteresowanie było duże i myślę, że wtedy zaczęliśmy promować coś potrzebnego i pożytecznego dla naszego regionu. Ze statystyk wynika, że mamy tak dużo złożonych wniosków, że wyprzedzamy średnią krajową niemal dwukrotnie – mówił parlamentarzysta.
Beneficjentką nr 14 000 została pani Roksana Nowosad z gminy Brody. Zgodnie ze zwyczajem, który panuje w WFOŚiGW w Kielcach jako beneficjentka okrągłej, “tysięcznej” umowy otrzymała pamiątkowy grawerton, kwiaty i podziękowania, a zarazem stała się kolejną osobą, której przykład może być zachętą dla niezdecydowanych mieszkańców regionu. Jak wytłumaczyła kobieta, o programie dowiedziała się od znajomych i ze względów ekonomicznych oraz troski o środowisko postanowiła z niego skorzystać. Z pomocą dofinansowania w kwocie 13 tys. zł ociepliła swój dom razem z poddaszem.