Grzybobranie to dobry sposób na spędzenie wolnego czasu i aktywny wypoczynek na łonie natury. Doświadczenia lat ubiegłych i zgłoszenia przyjmowane przez policjantów pokazują, że nie wszyscy amatorzy grzybów znają jednak lasy, do których się udają. Często wybierają się tam w pojedynkę, przeceniając swój zmysł orientacji w terenie. Apelujemy o rozsądek, rozwagę i większą wyobraźnię.
Osoby, które wybierają się do lasu często tracą orientację w terenie i nie potrafią znaleźć drogi powrotnej do zaparkowanego pojazdu czy domu. Aby uniknąć niebezpiecznych sytuacji, które mogą zakończyć się tragicznie, koneccy policjanci apelują o rozsądek, rozwagę, większą wyobraźnię i przestrzeganie kilka podstawowych rad:
- Starajmy nie wybierać się do lasu w pojedynkę,
- Nie oddalajmy się od osób z którymi wybraliśmy się na grzybobranie. Pozostańmy z nimi w kontakcie wzrokowym,
- Zabierzmy ze sobą telefon komórkowy z naładowaną baterią, który może okazać się bardzo przydatny w sytuacjach kryzysowych;
- Zapamiętujmy punkty odniesienia, albo nawet oznaczajmy je, tak aby bez problemu znaleźć drogę powrotną do miejsca z którego wyruszyliśmy,
- Oceńmy realnie swoje możliwości i czas jaki zamierzamy spędzić w lesie
- Jeśli nie znamy terenu, nie oddalajmy się zbyt daleko od swoich pojazdów, stacji czy przystanków kolejowych,
- Nie wybierajmy się do lasu po zmierzchu,
- Jeśli nasi znajomi lub bliscy zabłądzili w lesie , nie zwlekając zaalarmujmy Policję.
Mając na uwadze przypadki zaginięć w lasach, zazwyczaj podczas grzybobrania, Lasy Państwowe udostępniły bezpłatną aplikację Mobilny Bank Danych o Lasach, w skrócie (aplikacja mBDL), która umożliwia bezpośredni dostęp do map lasów na smartfonach i tabletach. Aplikacja wyposażona jest dodatkowo w zapis punktu z lokalizacji GPS, zapis trasy oraz prostą nawigację, dzięki której dostaniemy się do wskazanego punktu.
Linki do aplikacji:
Źródło: KPP w Końskich /Lasy Państwowe