W piątek, 25 listopada w Hotelu Bińkowski w Kielcach odbyła się debata „Współpraca biznesu, przedsiębiorców, samorządu terytorialnego i organizacji pozarządowych – trzy sektory jeden cel” zorganizowana przez Świętokrzyski Instytut Samorządu Terytorialnego. Uczestnicy dyskutowali o punktach stycznych pomiędzy trzema sektorami życia gospodarczo-społecznego, możliwościach współpracy pomiędzy nimi i korzyściach, które z niej płyną.
W debacie wzięli udział Łukasz Komendera – Prezes Zarządu Grupy Azoty Siarkopol S.A, Michał Płatek – radca prawny i ekspert ŚIST, Paweł Wójcik – burmistrz Chmielnika oraz ks. Witold Janocha – prezes Fundacji Gramy z Tobą. Uczestnicy zgodnie podkreślali, że pomiędzy biznesem, samorządem a trzecim sektorem jest wiele obszarów wymagających współpracy.
Łukasz Komendera, prezes Siarkopol S. A. zaznaczył, że jego firma angażuje się w życie lokalnej społeczności, która w dużej mierze znajduje w niej zatrudnienie.
– Staramy się wspierać działania organizacji pozarządowych na naszym terenie. Nasi pracownicy, to ludzie, którzy mieszkają w okolicznych wioskach i miastach, więc naturalnie takie działania musimy wspierać. Staramy się po prostu być, jeśli taka organizacja zwraca się z prośbą o wsparcie, to staramy się pomóc. Udało nam się np. zrobić bardzo fajne wydarzenie dotyczące badań profilaktycznych dla dzieci pn. „Stop nowotworom dzieci”. Przebadaliśmy 80 dzieci – powiedział Komendera.
Michał Płatek, radca prawny, który zna zarówno pracę w administracji jak i organizacjach pozarządowych zwrócił uwagę, że oba te sektory stopniowo uczą się siebie nawzajem i współpracy, co daje coraz lepsze rezultaty.
– Mam takie doświadczenia, że od jakiegoś czasu organizacje i administracja uczą się siebie wzajemnie. W administracji mamy pewne sztywne procedury i czasem niejasne zasady, a zupełnie inna jest zasada działania trzeciego sektora, który często pracuje bardzo nieformalnie. Administracja musi być bardziej elastyczna w kontaktach z organizacjami pozarządowymi, zaś organizacje pozarządowe uczą się, że w kontaktach z administracją muszą wykazywać się mniejszą elastycznością i nieformalnością niż zwykle, bo jednak obowiązują tu pewne zasady i przepisy prawne, ale wszystko to idzie w dobrą stronę – ocenił Płatek.
Ks. Witold Janocha prezes Fundacji Gramy z Tobą, zajmującą się m.in. Zakładem Aktywności Zawodowej „Pietraszki” stwierdził, że współpraca pomiędzy organizacjami pozarządowymi a biznesem znajduje się cały czas na etapie rozwoju.
– Myślę, że współpraca między NGO-sami, a biznesem i samorządami jest na etapie rozwojowym. Główną barierą jest niska świadomość czym są NGO-sy, czym się zajmują i jakie konkretne efekty przynoszą. Jest niemożliwe oszacować zyski wypracowywane przez organizacje pozarządowe – powiedział ks. Janocha, argumentując to przykładem paraolimpijczyków, którzy na wydarzeniu organizowanym przez jego fundację odkryli talent sportowy.
– Jak to mierzyć, jak ocenić te owoce ekonomiczne i społeczne osiągane przez NGO-sy? Myślę, że dlatego są one trochę niedoceniane, bo nie ma twardych liczb podsumowujących taką działalność – podsumował.
Wspomniał również o aktualnej współpracy ZAZ Pietraszki z firmami z regionu – m.in. Dafi, w którym pracuje część jego podopiecznych, czy sklepów Lewiatan i Społem, do których trafiają ciastka i rękodzieło wytwarzane w Zakładzie.
Paweł Wójcik, burmistrz gminy Chmielnik przyznał, że samorządy mają wiele obaw w nawiązywaniu ściślejszej współpracy z organizacjami pozarządowymi, jednak w wypadku jego gminy było to niezwykle korzystne.
– Dla samorządu to jest zawsze pewne ryzyko, bo to jest dzielenie się kompetencjami z organizacjami pozarządowymi. To trochę przyznanie się, że nie wszystko wie się najlepiej i że mieszkańcy mogą pewne rzeczy zrobić lepiej. U nas to się jednak bardzo dobrze sprawdziło – przekonywał.
Burmistrz wymienił szereg projektów zrealizowanych przez stowarzyszenia i fundacje z terenu gminy, które pozyskują na swoje działanie około 700 tys. zł.
Dyskutanci zwracali także uwagę na szereg korzyści płynących ze współpracy samorządów i biznesu z organizacjami pozarządowymi, jak np. dostęp do aktywnych, wykwalifikowanych i doświadczonych pracowników, którzy posiadają wyjątkowe umiejętności, cenione na ryku pracy.
Debata odbyła się w ramach Forum Ekonomicznego Nowa Energia.