Gmina Stąporków stara się o uzyskanie statusu uzdrowiska dla Czarnieckiej Góry. W związku z tą procedurą opracowano koncepcję zagospodarowania terenu działek gminnych w tej miejscowości.
W koncepcji uwzględniono m.in. lokalizację budynku do zabiegów medycznych oraz parku zdrojowego. W obiekcie przewidziano pomieszczenia dla fizjoterapeutów i innych specjalistów, którzy będą świadczyć zabiegi medyczne dla kuracjuszy oraz na sauny.
Atutem Czarnieckiej Góry jest czyste, sosnowe powietrze tworzące wyjątkowy prozdrowotny mikroklimat oraz duże zasoby borowiny, które zostały potwierdzone dzięki prowadzonym tu w ostatnich latach badaniom. Dlatego poza samym budynkiem uzdrowiska, teren wokół niego zostanie zagospodarowany jako park zdrojowy ze ścieżkami i miejscami do wypoczynku.
Kuracjusze będą mogli poddać się tu zabiegom z borowiną, skorzystać z tężni, zewnętrznej siłowni, a młodsi – z placu zabaw.
ZOBACZ TEŻ: Zaginął mieszkaniec Cudzynowic k. Kazimierzy Wielkiej. Policja prosi o pomoc
Koncepcja jest już gotowa, dlatego rozpoczęło się opracowywanie dokumentacji projektowej. Następnie gmina postara się o pozwolenie na budowę, a po zdobyciu funduszy będzie można rozpocząć realizację projektu. Burmistrz Stąporkowa Dorota Łukomska w rozmowie z Radkiem Kielce wyraziła nadzieję, że inwestycja ruszy już w przyszłym roku.
Z szacunków samorządu wynika, że budowa obiektu rekreacyjno-uzdrowiskowego powinna zamknąć się w kwocie ok. 6 mln zł. Wciąż jeszcze trwa oczekiwanie na przyznanie przez Ministerstwo Zdrowia statusu uzdrowiska miejscowościom Czarniecka Góra, Czarna i Janów.
Gdy taka decyzja zapadnie, wówczas gmina będzie mogła rozpocząć starania o przekształcenie szpitala istniejącego w Czarnieckiej Górze w szpital uzdrowiskowy. Istniejące tu Świętokrzyskie Centrum Rehabilitacji musiałoby jednak przejść dużą i kosztowną modernizację aby sprostać nowym zadaniom. Obok samych inwestycji w infrastrukturę sanatoryjną i uzdrowiskową obok placówki powinien powstać także hotel dla kuracjuszy. Koszt takich prac dyrektor placówki Mariusz Gil ocenia na nawet 100 mln zł.
Świętokrzyskie Centrum Rehabilitacji to placówka należąca do Urzędu Marszałkowskiego, dlatego dalsze działania związane z ewentualnymi przekształceniami placówki gmina będzie musiała podejmować wspólnie z tą instytucją.