W Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. Św. Rafała w Czerwonej Górze powstał pierwszy w regionie świętokrzyskim ośrodek ortopedii onkologicznej. Lekarze wykonują tam zabiegi operacyjne przerzutów nowotworowych do układu kostnego – poinformowała w piątek lecznica.
Dr Wojciech Armański, kierownik Oddziału IX Ortopedii i Traumatologii Narządu Ruchu w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. Św. Rafała w Czerwonej Górze, poinformował, że skala nowotworów przerzutowych kości jest ogromna. Rocznie w Polsce diagnozuje się około 45 tys. zachorowań. Przerzuty do kości najczęściej pojawią się u osób, które chorują na raka prostaty, płuca, piersi i nerki.
“Jeśli chodzi o pierwotne nowotwory złośliwe kości, problem leczenia jest nieźle rozwiązany. W kraju istnieje kilka ośrodków, które się tym zajmują. Na rozwiązanie czeka natomiast kwestia przerzutów nowotworowych do kości. Pojawiła się idea, by w każdym województwie powstał co najmniej jeden ośrodek wyspecjalizowany w terapii tego typu zmian. Zajmujemy się tym w Świętokrzyskiem. Na bazie naszego oddziału tworzymy ośrodek leczenia przerzutów nowotworu do układu kostnego. W związku z tym podjęliśmy aktywną współpracę z kolegami z neurochirurgii oraz z jednego z ośrodków klinicznych ortopedii onkologicznej” – poinformował dr Armański.
ZOBACZ TEŻ: Zwarcie instalacji elektrycznej prawdopodobną przyczyną pożaru, w którym zginęła czteroosobowa rodzina
Lekarze z Czerwonej Góry mają już na swoim koncie pierwsze zabiegi operacyjne. Dr Armański podkreślił, że współczesna technologia medyczna umożliwia w wielu przypadkach operacje nowotworów kości bez amputacji, czyli z zachowaniem kończyny przy zastosowaniu endoprotez resekcyjnych.
“Większość pacjentów, u których powstaje ognisko przerzutowe w kości, trafia do nas z rozpoznanym i leczonym wcześniej nowotworem o innej pierwotnej lokalizacji. Zdarzają się też przypadki wykrycia przez nas ogniska patologicznego w kości, które jest przerzutem w przebiegu nierozpoznanej wcześniej choroby nowotworowej dotyczącej innego narządu, poza układem kostnym” – wyjaśnił Armański.
Dodał, że często pierwszym wykrytym objawem choroby nowotworowej jest złamanie uszkodzonej kości w obrębie przerzutu.
Po wycięciu ogniska nowotworowego ortopedzi uzupełniają brakujący fragment kości, zwykle z sąsiadującym stawem, specjalną endoprotezą resekcyjną, by zachować funkcję operowanej kończyny.
“Należy zaznaczyć, że zastosowanie nowoczesnego leczenia chirurgicznego nie tylko poprawia komfort, ale wydłuża też długość życia chorych” – podkreślił.
Oddział IX Ortopedii i Traumatologii Narządu Ruchu w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. Św. Rafała w Czerwonej Górze pod kierownictwem doktora Wojciecha Armańskiego planuje rozwój kompetencji personelu medycznego w zakresie operacji przerzutów nowotworów złośliwych do kości i guzów łagodnych kości. (PAP)