Gmina Stąporków uzyskała certyfikat potwierdzający lecznicze właściwości borowiny, którą wykopano w okolicy Czarnieckiej Góry, Czarnej i Janowa, miejscowości dla których samorząd stara się o status uzdrowiska. Poza Stąporkowem o status uzdrowiska walczą gminy Pińczów i Kazimierza Wielka.
Aby dany obszar uzyskał status uzdrowiska muszą zostać stwierdzone dwa lecznicze walory danego miejsca. Badania klimatu w okolicy Czarnieckiej Góry, Czarnej i Janowa potwierdziły jego lecznicze właściwości, a teraz gmina otrzymała także potwierdzenie leczniczych właściwości borowiny z tego terenu.
Operat uzdrowiskowy zostanie teraz wysłany do Ministerstwa Zdrowia, które podejmie decyzję o nadaniu statusu uzdrowiska Czarnieckiej Górze i sąsiednim miejscowościom. Władze gminy mają nadzieję, że jeszcze w tym roku uda się uzyskać rangę uzdrowiska, którą nota bene przed wojną Czarniecka Góra posiadała.
Podstawą infrastruktury uzdrowiskowej na tym obszarze stanie się Świętokrzyskie Centrum Rehabilitacji – szpital dysponuje hotelem, a dodatkowo w miejscowości jest kilka ośrodków wypoczynkowych. Kolejnym elementem uzdrowiskowej infrastruktury będzie świetlica w Czarnej, którą gmina planuje wyremontować.
ZOBACZ TEŻ: Kraków. Mordercy 27-latka, znalezionego przy torach, trafili do aresztu
Kazimierza Wielka i Pińczów też chcą być uzdrowiskami
Podobne starania, co na północy województwa, podejmowane są na jego południu. Kazimierza Wielka jest na etapie posiadania operatu uzdrowiskowego i rozbudowy uzdrowiskowej infrastruktury. W mieście powstaje basen siarczkowy wraz z zakładem przyrodoleczniczym, a jesienią zakończy się budowa tężni solankowej. Samorząd uzyskał także dofinansowanie w ramach Polskiego Ładu na uzbrojenie 100 ha gruntów pod przyszłe obiekty sanatoryjne.
Po zakończeniu części z tych inwestycji Kazimierza Wielka zwróci się do Ministerstwa Zdrowia o wydanie decyzji zezwalającej na prowadzenie lecznictwa uzdrowiskowego. Przedstawiciele samorządu sądzą, że uda się wystąpić o status uzdrowiska w przeciągu trzech najbliższych lat.
Tą samą drogą zmierza Pińczów, który jest z kolei na etapie przygotowywania koncepcji uzdrowiska, która polega m.in. na wyznaczeniu przyszłych stref kurortu. Wstępne plany zakładają umiejscowienie uzdrowiska na terenie Pińczowa, pomiędzy obwodnicą a miejscowością Pasturka. Miałyby tam powstać park zdrojowy, ogród botaniczny, pijalnia wód i ścieżka rowerowa.
O dalszych kierunkach rozwoju pińczowskiej koncepcji zaważą wyniki badań środowiska i klimatu. Od stwierdzonych tu leczniczych właściwości będzie zależało jaki profil działalności uzdrowiskowej zostanie wybrany. Koncepcja uzdrowiska ma powstać do końca tego roku.
Poza tym w wokół Pińczowa trwają poszukiwania złóż borowiny, a w planach jest wykonanie odwiertu wód leczniczych w Bogucicach oraz wód geotermalnych obok pińczowskiej hali widowiskowo-sportowej. Jest to niezbędne, aby miasto mogło starać się o status uzdrowiska.
Obecnie gmina Pińczów czeka na zatwierdzenie operatu uzdrowiskowego przez Ministerstwo Zdrowia. Aktualnie na terenie województwa tylko dwa miasta cieszą się statusem uzdrowiska. Są to Busko-Zdrój i Solec-Zdrój.