Wicemarszałek woj. świętokrzyskiego i szefowa Porozumienia w regionie świętokrzyskim Renata Janik powiedziała PAP, że chce dalej współpracować z zarządem województwa. Zaznaczyła jednak, że decyzja nie zależy tylko od niej, ale też od oceny jej pracy przez marszałka Andrzeja Bętkowskiego.
Po odwołaniu, na wniosek premiera Mateusza Morawieckiego, Jarosława Gowina z funkcji wicepremiera, ministra rozwoju, pracy i technologii, Porozumienie opuściło Zjednoczoną Prawicę. W czwartek obradował zarząd krajowy ugrupowania. Dyskutowano m.in. o sytuacji politycznej w regionach, jaka powstała po wyjściu ugrupowania z koalicji rządzącej.
ZOBACZ TEŻ: Policja zlikwidowała bimbrownię w gminie Sędziszów
Janik powiedziała PAP, że podczas spotkania ustalono, że decyzję co do współpracy w samorządach podejmować będą szefowie regionów.
“Zarząd krajowy Porozumienia na szczeblu regionalnym nie rekomendował konkretnych rozwiązań, co do ewentualnej rezygnacji z dalszej współpracy w ramach Zjednoczonej Prawicy. Jeśli chodzi o koalicję w samorządach powiatowych czy sejmikach, decyzję pozostawiono szefom okręgów” – podkreśliła wicemarszałek województwa. Dodała, że dalej chce współpracować z zarządem województwa świętokrzyskiego.
“Moje stanowisko odnoście dalszej współpracy nie uległo zmianie. Nadal uważam, że bardzo wiele udało nam się zrobić w ostatnich latach dla dobra regionu świętokrzyskiego. Ale ostateczna decyzja nie zależy ode mnie, ale przede wszystkim od oceny mojej pracy przez marszałka Andrzeja Bętkowskiego” – zaznaczyła szefowa Porozumienia w regionie świętokrzyskim.
Z marszałkiem Bętkowskim nie udało się PAP skontaktować.
Po wyjściu z koalicji rządzącej partia Jarosława Gowina utworzyła koło parlamentarne, w którym znaleźli się: Gowin, Michał Wypij jako szef koła, Magdalena Sroka, Iwona Michałek, Stanisław Bukowiec oraz dotychczas niezrzeszona posłanka Monika Pawłowska. Do koła parlamentarnego będzie też należał senator Józef Zając. Spośród dwóch kolejnych posłów Porozumienia: Andrzej Sośnierz pozostał obecnie w kole Polskie Sprawy, a Andrzej Gut-Mostowy poinformował PAP, że wciąż nie podjął decyzji w sprawie swojej przynależności parlamentarnej.
Z kolei pięcioro dotychczasowych posłów Porozumienia: Marcin Ociepa, Grzegorz Piechowiak, Wojciech Murdzek, Mieczysław Baszko oraz Anna Dąbrowska-Banaszek (nie była formalnie członkinią Porozumienia, lecz startowała w wyborach z rekomendacji partii) zdecydowało o pozostaniu w klubie PiS i odeszli z Porozumienia. (PAP)
Autor: Janusz Majewski
maj/ mok/
fot. swietokrzyskie.pro