Pierwsze w Polsce targi dla organizacji pozarządowych NGO-EXPO odbywające się w Targach Kielce odwiedził dziś wicepremier i minister kultury i dziedzictwa narodowego. – Organizacje pozarządowe to coś, co jest solą i podstawą funkcjonowania demokracji. Bez tych organizacji oddolnie tworzonych przez obywateli, a więc bez świadomości obywatelskiej nie funkcjonowalibyśmy sensownie jako wspólnota narodowa, kulturowa – podkreślił Gliński.
Wiceminister przypomniał, że idea zorganizowania takiego wydarzenia dla przedstawicieli trzeciego sektora narodziła się na forum organizacji pozarządowych województwa świętokrzyskiego.
– Trzy lata temu na forum organizacji pozarządowych województwa świętokrzyskiego wymyśliliśmy, pewnie nieprzypadkowo, bo Kielce z Targami się kojarzą, że trzeba zorganizować takie targi. I mamy tę instytucję, bo to jest instytucja – targi organizacji pozarządowych. To pierwsza edycja, ale jestem pewny, że będą kolejne – stwierdził Piotr Gliński.
– Bardzo się cieszę, że zyskaliście – mówię o Kielcach i województwie – kolejną ważną instytucję, która będzie się rozwijała – dodał.
Wicepremier przyznał, że poprzez współpracę m.in. z parlamentarzystami z regionu jest mocno związany z województwem świętokrzyskim. Wspólnie z tutejszymi posłami i senatorami realizował szereg ważnych projektów istotnych z punktu widzenia m.in. kultury i dziedzictwa narodowego. Wśród sukcesów wymienił m.in. nadanie tytułu Pomnika Historii ośmiu zabytkom w regionie.
– To bardzo satysfakcjonująca, fajna praca, także w obszarze organizacji pozarządowych – ocenił Gliński.
Rola organizacji pozarządowych w czasach kryzysu
Głównym tematem wystąpienia wicepremiera Piotra Glińskiego była rola organizacji pozarządowych w czasach kryzysu. Podkreślił, że są one podstawą rozwoju społeczeństwa demokratycznego.
– Bez tych organizacji oddolnie tworzonych przez obywateli, a więc bez świadomości obywatelskiej nie funkcjonowalibyśmy sensownie jako wspólnota narodowa, kulturowa, nie mielibyśmy perspektyw rozwojowych. Jakość życia Polaków byłaby znacznie niższa. Wszyscy mamy obowiązek wspierać i rozwijać ten sektor pozarządowy i obywatelski – powiedział.
Jego zdaniem najistotniejszą cechą trzeciego sektora jest to, że wypełnia on te zadania, które wymykają się pozostałym sektorom.
– Trzeci sektor jest potrzebny bo wypełnia pewne luki w systemie państwowym i gospodarczym, luk, których nie są w stanie zapełnić administracja rządowa czy biznes. Organizacje pozarządowe wchodzą w te miejsca, gdzie nie ma dobrej pracy innych sektorów ludzkiego zorganizowania, dlatego są tak bezcenne i niezastępowalne – stwierdził Gliński.
– One reprezentują wartości, społeczności, alarmują i rozwiązują problemy, wyzwalają aktywność. Dziś szczególnie funkcją organizacji pozarządowych jest przyczynianie się do budowy wspólnoty, więzi międzyludzkich, trudnych porozumień w wielkiej gamie różnorodnych punktów widzenia społeczeństwa obywatelskiego. Immanentną cechą organizacji pozarządowych jest umiejętność dialogu i artykulacji trudnych kwestii – dodał wicepremier.
Wojna i pandemia sprawdzianem dla trzeciego sektora
Ocenił, że szczególną rolę organizacje pozarządowe odegrały w momencie wybuchu wojny na Ukrainie oraz pandemii koronawirusa, wspierając instytucje państwa w różnych obszarach działania.
– Wojna na Ukrainie to jest starcie o charakterze wychodzącym znacznie dalej niż granice naszego regionu, dlatego musimy być w tym konflikcie po stronie dobra i po stronie dobra jesteśmy. Mamy kryzys wynikający z tej wojny, z konsekwencji pandemii – dwóch lat zupełnie wyjątkowej sytuacji globalnej, co było doświadczeniem zaskakującym i zupełnie nowym – przypomniał Piotr Gliński.
Wymienił również szereg zrealizowanych wspólnie z organizacjami pozarządowymi projektów i programów, takich jak np. Korpus Wsparcia Seniorów, zinstytucjonalizowanie wsparcia dla organizacji pozarządowych, nowy program dla harcerstwa, wsparcie dla rzemieślników i organizacji rzemieślniczych, uniwersytetów ludowych czy wolontariatu.
Po wystąpieniu wicepremier zwiedził stoiska wystawców NGO-EXPO gdzie miał możliwość zapoznać się z działalnością poszczególnych organizacji pozarządowych i zamienić kilka zdań z ich członkami.
Targi NGO-EXPO były pierwszą tego typu imprezą w Polsce. Odbywały się w dniach 27-28 października i zgromadziły prawie 80 wystawców z całej Polski. W ramach imprezy odbyło się szereg debat, paneli eksperckich, szkoleń i warsztatów, a samo wydarzenie było okazją do wymiany poglądów, doświadczeń i sieciowania się członków organizacji pozarządowych.