Akt erekcyjny pod budowę sali koncertowej wmurowano w poniedziałek w Państwowej Szkole Muzycznej w Ostrowcu Świętokrzyskim. Wicepremier, szef MKiDN Piotr Gliński podkreślił, że tego typu inwestycje wpisują się w realizację polityki zrównoważonego rozwoju.
“Cieszę się, że udało nam się sfinalizować działania, dzięki którym już niedługo będziemy mieli tutaj tą wspaniałą salę. W kulturę nie tylko warto, ale trzeba inwestować, także w takich miastach jak Ostrowiec Świętokrzyski. To jest realizacja polityki zrównoważonego rozwoju. W Polsce każdy obywatel ma prawo mieć równy dostęp do różnego typu usług, także do kultury” – powiedział wicepremier Gliński.
Minister kultury zaznaczył, że inwestycja jest realizowana dzięki pracy oddolnej wielu środowisk, “które o tym myślały i tę inwestycję przygotowywały”. Władze lokalne oraz dyrekcja szkoły zabiegały o budowę sali koncertowej od 2012 roku. “Ta szkoła ma ogromne znaczenie kulturotwórcze dla Ostrowca Świętokrzyskiego” – dodał minister.
Wicepremier zwrócił uwagę, że w ostatnich siedmiu latach na inwestycje w szkolnictwie artystycznym ministerstwo przeznaczyło ponad miliard złotych. Z czego ponad 630 mln zł na same szkoły muzyczne. “To olbrzymi wysiłek państwa, ale myślę, że nikt nie zaprzeczy temu, że to jest wysiłek konieczny. Dzięki temu powstało ponad 20 sal koncertowych tego typu w całej Polsce” – zaznaczył.
Dodał, że ministerstwo dofinansowuje również remonty budynków szkół artystycznych. Kosztem ponad 600 mln złotych wykonano termomodernizację 140 szkół i 180 budynków w całym kraju. “To są przykłady zmian, jakie zachodzą w Polsce, jeżeli chodzi o tempo realizacji inwestycji dobrych dla środowisk lokalnych i naszych mieszkańców” – zaznaczył wicepremier.
Sala koncertowa w Państwowej Szkole Muzycznej I stopnia w Ostrowcu Świętokrzyskim pomieści 265 osób, powstanie studio nagrań, zaplecze dla artystów. Będzie również sala dla orkiestry, sala rytmiki, dwie sale dla klasy perkusji, a także pokoje gościnne na potrzeby organizacji dużych konkursów. Koszt budowy wyniósł blisko 18 mln zł. Fundusze na powstanie sali pochodzą z budżetu państwa, z Centrum Edukacji Artystycznej. Obiekt ma być gotowy w 2023 roku. (PAP)
Autor: Wiktor Dziarmaga
wdz/ dki/ mrr/
fot: MKiDN