Wojewoda świętokrzyski Józef Bryk zaprasza na koncert operetkowo-musicalowy w Wiśniowej koło Staszowa. Wydarzenie odbędzie się w najbliższą niedzielę, 30 czerwca o godz. 17 w ramach Festiwalu im. Krystyny Jamroz.
Przed publicznością wystąpią: Marzena Trzebińska (sopran), Jakub Milewski (baryton). Towarzyszyć im będzie zespół Strauss Ensemble, a koncert poprowadzi Artur Jaroń. W programie utwory, które wszyscy znamy i cenimy. Zabrzmią m.in. aria Ilony z operetki „Cygańska miłość”, Wejście Daniły „Ojczyzno ma” z operetki „Wesoła wdówka”, walc z „Ziemi obiecanej”, „Usta milczą, dusza śpiewa” z operetki „Wesoła wdówka”.
Wstęp jest wolny.
Koncertu będzie można słuchać w przepięknym barokowym pałacu Kołłątajów w Wiśniowej. Historyczne komnaty czarują swoim pięknem, a przy okazji tworzą niezapomniany klimat. To tam znajduje się Izba Pamięci Hugona Kołłątaja. Współautor Konstytucji gościł w Wiśniowej na początku XIX wieku. Warto dodać, że pałac otacza malowniczy park.
Festiwal imienia Krystyny Jamroz w tym roku świętuje swój jubileusz trzydziestolecia. Od lat przybliża kulturę wysoką, przenosząc słuchaczy do świata operetek, oper, muzyki symfonicznej, oratoryjnej czy kameralnej. To właśnie podczas takich wydarzeń można usłyszeć dzieła największych muzycznych mistrzów, którzy tworzyli w różnych epokach, od średniowiecza po współczesność. Będą to wspaniałe muzyczne uczty dla melomanów, którzy co roku zapełniają festiwalowe sale.
Warto jednocześnie wspomnieć o innej ważnej roli, którą spełnia związany z Buskiem-Zdrojem festiwal. Artyści występować będą również w mniejszych miejscowościach, jak Szydłów, Ożarów, Złota, Solec-Zdrój czy Chmielnik. Wszędzie tam, gdzie dostęp do kultury wysokiej jest trudniejszy. Takie wydarzenia to doskonała szansa, by poznali piękno muzyki klasycznej.
Krystyna Jamroz urodziła się w 1923 r. w Busku-Zdroju. Była śpiewaczką operową, występowała nie tylko w Polsce, ale również na europejskich scenach, otrzymując bardzo dobre recenzje. Śpiewała m.in. w „Strasznym dworze” Stanisława Moniuszki, „Kawalerze srebrnej róży” Ryszarda Straussa czy „Weselu Figara” Wolfganga Amadeusza Mozarta.
Artystka zmarła w 1986 r. Od 1994 r. w Busku-Zdroju odbywa się festiwal jej imienia.
fot. Staszów.pl