Prawie 80 wystawców z całej Polski zawitało na targi NGO-EXPO, które odbywały się w dniach 27-28 października w Targach Kielce. Pierwsze takie wydarzenie dla organizacji pozarządowych przyciągnęło około 700 osób – przedstawicieli trzeciego sektora oraz kolejne setki zwiedzających. Organizatorzy zgodnie zapewniają, że jest to pierwsza, ale nie ostatnia edycja targów.
– To ogromne wydarzenie, o ogromnym znaczeniu dla województwa świętokrzyskiego. Targi organizacji pozarządowych – najważniejszego partnera samorządu wojewódzkiego. Bardzo dziękuję premierowi prof. Piotrowi Glińskiemu za ogromne wsparcie dla naszego regionu, dla inicjatyw zarówno samorządowców jak i organizacji pozarządowych – przekazała wicemarszałek Renata Janik.
Wojciech Kaczmarczyk, dyrektor Narodowego Instytutu Wolności przypomniał, że inicjatywa zorganizowania targów NGO narodziła się trzy lata temu na Świętokrzyskim Forum Organizacji Pozarządowych.
– Ktoś w kuluarach rzucił pomysł, patrząc na wtedy niewielką liczbę organizacji regionalnych, świętokrzyskich, które przyjęły zaproszenie organizatorów kongresu, żeby zorganizować targi organizacji pozarządowych. Niemal równo rok temu rozpoczęliśmy przygotowania do tego wydarzenia. Tworzymy coś nowego, tutaj w Targach Kielce, które same w sobie są innowacyjnym przedsięwzięciem, które po 30 latach zajęło bardzo ważne miejsce na mapie tego typu instytucji w Polsce. Tu, w miejscu gdzie spotyka się wielki przemysł i biznes, dzisiaj na stoiskach mogą wystawiać się organizacje pozarządowe, które w przestrzeni publicznej są z reguły mniej obecne – powiedział Kaczmarczyk.
Andrzej Mochoń, prezes Targów Kielce zapewnił, że jego firma jest otwarta na organizację kolejnych edycji wydarzenia.
– Mamy marzenie, żeby te targi stały się dużym wydarzeniem ogólnopolskim, a może nawet wyszły poza granice. Myślę, że mamy duży potencjał, jeden z naszych atutów to centralne położenie w kraju. Dziś chciałbym zadeklarować organizatorom, że chcemy zaangażować się mocniej w promocję tej imprezy, żeby drugie targi, które w podobnym okresie będą realizowane, były jeszcze większe – powiedział Andrzej Mochoń.
Wicepremier Piotr Gliński, gość specjalny wydarzenia podkreślił, że organizacje pozarządowe są podstawą społeczeństwa demokratycznego.
– Bez tych organizacji oddolnie tworzonych przez obywateli, a więc bez świadomości obywatelskiej nie funkcjonowalibyśmy sensownie jako wspólnota narodowa, kulturowa, nie mielibyśmy perspektyw rozwojowych. Jakość życia Polaków byłaby znacznie niższa. Wszyscy mamy obowiązek wspierać i rozwijać ten sektor pozarządowy i obywatelski – powiedział Gliński.
Wiceminister Anna Krupka oceniła, że to niezwykle ważny dzień dla organizacji pozarządowych.
– Organizacje pozarządowe są swego rodzaju łącznikiem między administracją rządową a obywatelami. Widzę to w swoim resorcie, ministerstwie sportu, które organizuje wiele konkursów na środki również dla organizacji pozarządowych. Bez wątpienia ich wysiłki i projekty są bardzo ciekawe i aktywizują lokalne społeczności – stwierdziła Anna Krupka.
Senator Krzysztof Słoń zauważył, jak dużą przemianę przeszły organizacje pozarządowe w ostatnich trzech dekadach.
– Przeszliście drodzy państwo bardzo długą i bardzo dobrze przepracowaną drogę do dzisiejszego spotkania. Targi w Kielcach dziś zyskują nową jakość. Liczę na to, że na trwałe w kalendarz Targów wpisze się to wydarzenie – powiedział parlamentarzysta.
Poseł Krzysztof Lipiec zwrócił uwagę, ze trzeci sektor często lepiej realizuje niektóre zadania niż instytucje publiczne.
– Organizacje pozarządowe stają na wysokości zadania. Bardzo często realizują to, co władza publiczna im zleca, bo jest przekonana, że zrobią to one lepiej, z sercem. Widzimy to np. w domach pomocy społecznej, instytucjach pomocowych, instytucjach dla osób niepełnosprawnych, które są prowadzone przez organizacje pozarządowe. Koła gospodyń wiejskich, ochotnicze straże pożarne, to organizacje, w których ludzie z dobrej woli realizują dla dobra publicznego wiele ważnych przedsięwzięć – zaznaczył Krzysztof Lipiec.
Targi NGO-EXPO służyły prezentacji różnorodności organizacji pozarządowych oraz ich działań, poszerzeniu wiedzy na temat trzeciego sektora, a także były polem wymiany doświadczeń i wiedzy pomiędzy członkami organizacji pozarządowych.
W targach wzięło udział 75 wystawców, wśród nich były koła gospodyń wiejskich, zakłady aktywności zawodowej, fundacje, uniwersytety trzeciego wieku, kluby seniora oraz towarzystwa wspierania rozwoju. Dla uczestników przygotowano szereg atrakcji, w tym wykłady i warsztaty.
Organizatorami przedsięwzięcia był Narodowy Instytut Wolności oraz Fundacja im. Stefana Artwińskiego.