Jednym z najważniejszych etapów w życiu każdej kobiety jest menopauza. Niektóre kobiety przechodzą ją bez objawów i większych problemów, niektóre zaś muszą zmagać się z kłopotami i dyskomfortem. Jak radzić sobie radzić z problematyczną menopauzą?
Terminem menopauza określa się ostatnią miesiączkę. Jednak, jak w przypadku każdej istotnej zmiany zachodzącej w organizmie kobiety, proces ten zaczyna się o wiele wcześniej. Międzynarodowa Organizacja Zdrowia szacuje, iż okres okołomenopauzalny trwa od 2 do 8 lat przed wystąpieniem ostatniej miesiączki i rok po jej zakończeniu. Jednak termin wystąpienia menopauzy u danej kobiety jest kwestią indywidualną. Zależy od ogólnej kondycji organizmu i innych czynników m.in. długości cyklów menstruacyjnych.
Niezależnie od wieku, dla niemal 25 milionów kobiet na całym świecie oznacza to nie tylko brak możliwości zajścia w ciążę, ale także szereg uciążliwych objawów. Często trwają one latami. Przyjmuje się, iż menopauza w życiu Polki przypada pomiędzy 45. a 55. rokiem życia. To bardzo ważny okres, w trakcie którego warunkuje się jakość i długość kolejnych 30-40 lat naszego życia.
Pierwsze kłopoty i długoletnie uciążliwości
– Menopauza charakteryzuje się objawami obejmującymi nie tylko kondycję fizyczną, ale także psychiczną kobiety. Każda z przedstawicielek płci pięknej może mieć inne dolegliwości, różnić je będzie także częstotliwość i czas wystąpienia. – mówi doktor Michał Jarosiński z Centrum Medycyny Intymnej Gemma. Na szczęście istnieje wiele skutecznych metod łagodzenia objawów menopauzy.
Wśród najczęściej wymienianych symptomów, nazywanych również zespołem klimakterycznym, wymienia się m.in. uderzenia gorąca, nocne poty, drażliwość. Najskuteczniejszą metodą walki z tymi objawami jest hormonalna terapia zastępcza, jednak nie każda kobieta może i chce przyjmować hormony. Wśród skutecznych, niehormonalnych metod walki z uderzeniami gorąca wyróżnia się rozluźnienie i schłodzenie organizmu, zakładanie bawełnianej bielizny i regulowanie temperatury otoczenia. Pomocne będą również techniki relaksacyjne, zwłaszcza, że menopauzie towarzyszą często zaburzenia snu. Kobiety odczuwają także trudności z koncentracją uwagi, problemy z pamięcią i bóle głowy. – W tym aspekcie, samopoczucie pań poprawiają zajęcia z jogi, masaże i aktywny tryb życia. – dodaje Michał Jarosiński. Ma to szczególne znaczenie w przypadku nawracających wahań nastroju, poczucia przygnębienia, nerwowości i lęku, co może prowadzić do wystąpienia depresji. Takich objawów nie należy bagatelizować i udać się do psychiatry lub psychoterapeuty.
Wśród często wymienianych objawów menopauzy pojawiają się te związane ze sferą seksualności. – Panie skarżą się na suchość pochwy, a co za tym idzie dyskomfort podczas stosunków seksualnych i obniżone libido. Według badań, takie objawy ma co najmniej 50% pań w okresie menopauzy – podkreśla Michał Jarosiński z Centrum Gemma. Pomocne mogą być środki nawilżające (są dostępne bez recepty) oraz wsparcie i wyrozumiałość ze strony partnera.
Jednak najskuteczniejszą metodą na odzyskanie satysfakcji ze współżycia jest przywrócenie stanu sprzed menopauzy. – Oczywiście jest to możliwe. Zabieg wykonywany za pomocą lasera umożliwia rewitalizację błony śluzowej pochwy – mówi Michał Jarosiński z Centrum Medycyny Intymnej Gemma. – To najskuteczniejsza metoda w walce z suchością pochwy, dająca długotrwałą poprawę. Co ważne, zabieg jest bezbolesny i trwa krótko, bo od 10 do 15 min.- dodaje Michał Jarosiński. Na tym jednak nie wyczerpują się możliwości tej metody.
Jest ona bardzo pomocna także w towarzyszącym menopauzie: wysiłkowym nietrzymaniu moczu. – Objawy polegają na mimowolnym wycieku moczu podczas wysiłku, kichania lub kaszlu. Początkowo ma to miejsce wyłącznie przy wzmożonym wysiłku fizycznym, jednak z czasem nawet chodzenie może wywoływać dolegliwości – wyjaśnia dr Michał Jarosiński. – Także w tym wypadku użycie lasera jest skuteczne.
Odpowiednia dbałość zarówno o sferę fizyczną, jak i psychiczną pomoże szybciej i skuteczniej uporać się z uciążliwymi dolegliwościami okresu menopauzy. Warto zwrócić się do specjalisty o pomoc. Bo menopauza to jedynie kolejny naturalny okres w życiu każdej kobiety, w którym warto wyznaczyć sobie nowe cele i wyzwania na kolejne 30 lat życia.