Podczas pandemii Polacy średnio przybrali na wadze 5,7 kg – wynika z sondażu Ipsos COVID 365+. Przyczyniły się do tego m.in. zamknięte siłownie, kluby fitness czy baseny.
Badanie COVID 365+ przeprowadzono wśród 1000 Polaków od 25 lutego do 2 marca 2021 roku. Wskazuje ono, że problem związany z nadwagą i otyłością dotyka obecnie co drugiego mieszkańca naszego kraju.
– Nadwaga i otyłość są jednymi z wiodących czynników zwiększających ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19. Potwierdzają to liczne badania naukowe przeprowadzone na przestrzeni ostatnich miesięcy” – przypomina dr hab. Ernest Kuchar, specjalista w dziedzinie chorób zakaźnych i medycyny sportowej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.
Specjalista podkreśla, że najważniejszymi czynnikami w redukcji zbędnych kilogramów są prawidłowe odżywianie i wysiłek fizyczny. Tego drugiego szczególnie brakuje podczas pandemii koronawirusa, która znacznie utrudnia sportową aktywność.
W badaniu Ipsos pn. Diet and Health under COVID-19 co trzecia osoba oceniła, że aktywność fizyczna ma największy wpływ na obniżenie ryzyka ciężkiego przebiegu zakażenia koronawirusem. Zdrowy styl życia ma zatem ogromny wpływ na jakość naszego zdrowia.
Jak podaje Światowa Organizacja Zdrowia, w ciągu tygodnia minimalny poziom umiarkowanego wysiłku fizycznego powinien wynosić 300 min. Niestety, aż 43 proc. dorosłych Polaków nie przestrzega tych rekomendacji – wynika z badania MultiSport Index 2021.
– Niestety od wielu lat daleko nam do podium, na którym znajdują się najaktywniejsze fizycznie społeczeństwa w Europie. Utrzymujące się od ponad roku ograniczenia w dostępie do obiektów sportowych z pewnością nie poprawią tych statystyk – podkreśla dr Kuchar.
Dr Kuchar przypomina również, że obok pandemii wciąż istnieją choroby cywilizacyjne takie jak cukrzyca czy choroby układu krążenia. Godziny spędzone w pozycji siedzącej oraz niewłaściwa dieta i częste podjadanie niezdrowych przekąsek znacznie przyczyniają się do poważnych problemów zdrowotnych.
Zgodnie ze statystykami WHO niewystarczający poziom aktywności fizycznej jest czwartą wiodącą przyczyną śmiertelności na świecie – odpowiada za około 5 mln zgonów rocznie. Warto zatem ćwiczyć, ponieważ wysiłek fizyczny obniża ryzyko chorób, a dodatkowo wzmacnia nasz organizm i odporność po przebytej już chorobie.