Niebawem rozpoczną się szczepienia pensjonariuszy domów pomocy społecznej

Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej poinformowało, że zainteresowanie szczepieniami wśród mieszkańców domów pomocy społecznej wynosi 70 proc. Szczepienia odbędą się w mobilnych punktach szczepień.

Urzędy wojewódzkie we współpracy z placówkami opieki przygotowały listy pensjonariuszy, którzy w najbliższych dniach chcieliby się zaszczepić. Już teraz wiadomo, że zgłosiło się 70 proc. z nich.

Jak informuje resort, mieszkańcy DPS-ów zaszczepieni zostaną w pierwszym etapie Narodowego Programu Szczepień, w okresie od 18 do 22 stycznia. Żeby otrzymać szczepionkę nie będą musieli opuszczać placówek. Zorganizowane zostaną dla nich mobilne punkty szczepień.

– Będą to zarówno punkty z Podstawowej Opieki Zdrowotnej, które opiekują się danym domem, a w przypadku braku POZ będzie to mobilny punkt ze szpitala węzłowego – powiedziała podczas konferencji prasowej Marlena Maląg.

Kilka dni przed planowanym terminem rozpoczęcia szczepień, od 15 stycznia ruszy rejestracja dedykowana seniorom. Na początku zaszczepione zostaną osoby powyżej 80. roku życia, a od 22 stycznia ruszy rejestracja dla seniorów powyżej 70. roku życia. Jak wyjaśnił szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michał Dworczyk, w przypadku tych osób same szczepienia rozpoczną się 25 stycznia.

– Od samego początku trwania pandemii jest dla nas oczywiste, że sytuacja, w której się wszyscy znaleźliśmy jest szczególnie niebezpieczna dla osób starszych i schorowanych. To oni są bowiem najbardziej narażeni na ciężki przebieg choroby wywołanej przez wirusa SARS-CoV-2 i to ich ochrona jest niezmiennie jednym z priorytetów ministerstwa rodziny i polityki społecznej – mówi Marlena Maląg.

W czasie pandemii koronawirusa na wsparcie samorządów prowadzących domy pomocy społecznej, jak i same placówki przeznaczono 600 mln złotych. Środki te zostały przeznaczone m.in. na zabezpieczenie ciągłości ich działalności, dodatkowe wynagrodzenia dla zatrudnionego personelu a także zatrudnienie pracowników wspomagających.

foto: www.gov.pl