Ruszyły pierwsze prace na budowie Laboratoriów GUM

Teren pod budowę Świętokrzyskiego Kampusu Laboratoryjnego Głównego Urzędu Miar w Kielcach został przekazany wykonawcy. Tym samym rozpoczęły się pierwsze prace związane z przygotowaniem gruntu pod inwestycję.

Teren przekazali przedstawiciele inwestora, czyli konsorcjum Głównego Urzędu Miar i Politechniki Świętokrzyskiej generalnemu wykonawcy inwestycji, firmie Anna-Bud. Budowa sześciu laboratoriów i całego kompleksu ma potrwać do 2023 roku.

Oficjalne „wbicie łopaty” nastąpi jednak dopiero za kilka tygodni, prawdopodobnie na przełomie stycznia i lutego. Na razie wykonawca, ze względu na specyfikę inwestycji, musi wykonać szereg badań sejsmicznych i akustycznych.

ZOBACZ TEŻ: PILNE! Obostrzenia sanitarne zostają podtrzymane, dzieci z klas 1-3 wracają do szkół

– Cieszę się, że działania związane z rozpoczęciem tej ważnej dla naszego regionu inwestycji są tak dynamiczne, bo to dobry prognostyk na realizację całego przedsięwzięcia – powiedział marszałek Andrzej Bętkowski.

W kampusie GUM ma na początku funkcjonować trzydzieści skonsolidowanych stanowisk pomiarowych. Laboratoria mają spełniać najwyższe światowe normy, zaś cały kompleks będzie istotnym elementem świętokrzyskiej gospodarki i bodźcem do rozwoju Kielc i regionu.

Laboratoria GUM będą zaspokajać potrzeby przedsiębiorstw, jednostek badawczych i instytucji, np. z dziedziny nanometrologii, niezbędnej w branży metalowo-odlewniczej, systemów nawigacji satelitarnej w rolnictwie i sadownictwie czy medycyny estetycznej.

Projekt budowy Kampusu GUM był możliwy dzięki wsparciu z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na lata 2014-2020, w wysokości 165 mln zł. Całkowity koszt inwestycji to około 190 mln zł.