52,5 tys. zł zebrano podczas kwesty na kieleckich cmentarzach, którą zorganizowało Stowarzyszenie Ochrony Dziedzictwa Narodowego (SODN). W ciągu 30 lat za zebrane pieniądze odnowiono 450 zabytkowych nagrobków.
Podczas jubileuszowej, 30. kwesty na kieleckich cmentarzach zebrano 52,5 tys. zł – o blisko 5 tys. więcej niż w roku ubiegłym. „Jestem bardzo zadowolony z rezultatów tegorocznej kwesty, która odradza się po kilku latach pandemii. Warto też zaznaczyć, że zebraliśmy więcej pieniędzy niż w roku ubiegłym, mimo że kwestujących było tylko około 180, podczas gdy w latach poprzednich kwestowało nawet 400 osób” – powiedział PAP prezes Stowarzyszenia Ochrony Dziedzictwa Narodowego Krzysztof Myśliński.
ZOBACZ TEŻ: Rozbił auto o drzewo i uciekł, w wypadku zginął pasażer. Jest tymczasowy areszt dla 33-latka z gminy Ćmielów
Za zebrane pieniądze SODN odnowi kolejne zabytkowe nagrobki na kieleckich nekropoliach. „Będziemy konserwować i ratować zabytkowe nagrobki na mogiłach zasłużonych kielczan, albo nagrobki, które są cenne historycznie, głównie na Cmentarzu Starym. Ile tych nagrobków uda się odnowić, trudno w tej chwili powiedzieć, przede wszystkim ze względu na niestabilność cen” – podkreślił Myśliński. Dodał, że jeszcze nie wytypowano obiektów, które zostaną odrestaurowane.
„Udało się nam zaprosić do takiej grupy konsultacyjnej kilka kompetentnych osób spoza naszego stowarzyszenia. Znaleźli się w niej m.in. przedstawiciele Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, historyk i osoba z kieleckiego urzędu miasta. Wspólnie stworzymy docelową listę nagrobków przeznaczonych do renowacji” – zaznaczył prezes Stowarzyszenia Ochrony Dziedzictwa Narodowego.
Zgodnie z ustaleniami z władzami Kielc do zebranej sumy miasto dołoży taką samą kwotę, jak w roku ubiegłym. „W budżecie miasta zabezpieczyliśmy na ten cel 51 tys. zł” – powiedział PAP rzecznik prezydenta Kielc Marcin Januchta.
Z szacunków stowarzyszenia wynika, że na kieleckich cmentarzach jest około tysiąca zabytkowych pomników wykonanych głównie z rodzimych kamieni takich jak marmur kielecki, wapień pińczak, piaskowce białe i czerwone, a także wyjątkowe rzeźby żeliwne tworzone m.in. w fabrykach na kieleckim Białogonie. Obiekty powstały w XIX i początku XX w.
„W ciągu 30 lat udało się nam odnowić około 450 zabytkowych nagrobków i elementów nagrobków” – podkreślił Myśliński. (PAP)