Włoszczowa zmienia się nie do poznania – w mieście trwają zakrojone na szeroką skalę prace rewitalizacyjne. Przede wszystkim dotyczą one miejskiego rynku, który w ciągu ostatnich kilku miesięcy bardzo się zmienił. Jak przebiegają prace?
Koszt rewitalizacji miasta, która obejmuje nie tylko rynek, ale również osiedla mieszkaniowe, modernizację Domu Kultury i okolicę Ośrodka Sportu i Rekreacji wyniesie 23 miliony złotych, z czego Unia Europejska przekazała na ten cel 15 milionów. W zaniedbanych dotąd miejscach pojawią się strefy wypoczynku i relaksu, miejsca spotkań, miasto zyska więcej terenów zielonych z prawdziwego zdarzenia. Prace, które rozpoczęły się jeszcze w ubiegłym roku wchodzą w końcowy etap.
ZOBACZ TEŻ: Nowe miasto w województwie. Odzyska prawa miejskie po ponad 150 latach
Na rynku działania budowlańców w ostatnim czasie koncentrowały się wokół pomnika św. Floriana, który po dwóch wiekach zyska odświeżony wygląd. Figura została umyta, uzupełnione zostaną także wszelkie ubytki, usunięte stare i zwietrzałe spoiny. Św. Florian będzie jedną z ozdób zrewitalizowanego rynku, obok fontanny, która także znajduje się już na swoim miejscu. Poza tym na głównym miejskim placu wymienione będzie oświetlenie, powstanie mała architektura, zaprojektowane będą nowe tereny zielone i miejsca do wypoczynku. Cały obszar ma więc zyskać nie tylko na wyglądzie, ale i na funkcjonalności. Koszt modernizacji rynku wyniesie 2,28 mln złotych, z czego 1,67 mln pochodzi z dofinansowań, a reszta z funduszy własnych gminy.
– Prace na rynku są już bardzo zaawansowane. Poza renowacją pomnika św. Floriana układana jest nawierzchnia i trwają prace wokół fontanny. Koniec inwestycji przewidziany jest na wrzesień i jak na razie wszystko idzie zgodnie z planem. Zależy nam na dotrzymaniu terminu, ponieważ jest to centrum miasta i nie chcemy utrudniać życia mieszkańcom. Na szczęście koronawirus nie spowodował żadnych przestojów
– wyjaśniła nam Iwona Boratyn, rzecznik prasowy Urzędu Gminy we Włoszczowie.
– Koncepcję rewitalizacji rynku przygotowała firma Ekoprojekt z Podkowy Leśnej, zaś za wykonanie inwestycji odpowiada firma Fubit Przedsiębiorstwo Budowlane Bujak R.A.M – powiedziała rzecznik.
Mieszkańców cieszy z pewnością fakt, że w procesie rewitalizacji nie zostały pominięte ich miejsca zamieszkania i również włoszczowskie osiedla zyskają nowy, odświeżony wygląd. Dużym atutem dla lokalnej społeczności będzie duża strefa relaksu i rekreacji, która powstaje przy OSiR. Łącznie wskazano 12 obszarów miasta, które wymagają modernizacji i poprawy jakości życia.
fot. UG Włoszczowa