Rada Miasta udzieliła Prezydentce Kielc wotum zaufania

Rada Miasta Kielce udzieliła absolutorium dla Prezydent Kielc Agaty Wojdy. Za udzieleniem wotum zaufania Prezydentce Kielc zagłosowało 14 radnych, przeciw było 9 rajców.

– Dziękuję mieszkańcom oraz radnym za wszystkie głosy, także te krytyczne. Jestem przekonana, że ludzi, którym zależy na Kielcach na tej sali jest więcej. Każdego dnia zapraszam do współpracy – powiedziała tuż po głosowaniu prezydentka Kielc Agata Wojda.

– Dziękuję wszystkim moim współpracownikom za zaangażowanie, wsparcie i codzienną pracę. To dzięki wspólnemu wysiłkowi możemy realizować ważne dla mieszkańców projekty. Bardzo dziękuję również za życzliwość, której każdego dnia doświadczam na ulicach Kielc – podkreśla Agata Wojda.

W wystąpieniu podczas sesji absolutoryjnej prezydentka Kielc przedstawiła najważniejsze działania Miasta w 2025 roku oraz plany dla Kielc na przyszłość.

– W ciągu ostatnich dwóch lat pozyskaliśmy prawie 500 milionów złotych dotacji ze środków zewnętrznych, które realnie zmienią kielecką przestrzeń, poprawią jakość życia w Kielcach. Miasto to połączony organizm wielu priorytetów, wielu oczekiwań, wielu potrzeb i żadnego z nich nie można zaniedbywać – podkreśliła prezydentka Kielc Agata Wojda.

Rozwój gospodarczy i rynek pracy

Priorytetem Miasta jest budowa dobrych warunków dla biznesu.

W planie ogólnym zwiększony zostanie potencjał terenów inwestycyjnych o blisko 200 hektarów. Wśród kluczowych projektów jest m.in. Nowy Malików i budowa układu komunikacyjnego, który pozwoli uwolnić w obu etapach 80 ha terenów.

Kielecki Park Technologiczny zrealizuje nowoczesny Inkubator Przedsiębiorczości przy Krakowskiej Rogatce wraz z parkingiem podziemnym. Będzie to odpowiedź na potrzeby przedsiębiorców, którzy szukają przestrzeni biurowych o wysokim standardzie.

W Targach Kielce powstaje nowa hala wystawiennicza o powierzchni 15 500 m², która ma być gotowa już podczas Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego. Miasto przekazało także ośrodkowi wystawienniczemu działki o wartości 8 mln zł.

Infrastruktura i logistyka miejska

Stawiamy na projekty, które unowocześniają codzienne funkcjonowanie miasta.

W ubiegłym roku rozpoczęła się rewolucja w komunikacji publicznej. Po kieleckich ulicach jeżdżą już 24 autobusy elektryczne, a kolejnych 30 zasili tabor w przyszłości. W ciągu 2 lat wyznaczono 48 nowych przystanków.

Wkrótce rozpoczną się prace nad parkingami kubaturowymi przy ulicach Solnej, Grunwaldzkiej i Kamińskiego.

Miasto konsekwentnie realizuje „remonty nakładkowe” dróg oraz modernizację chodników i placów zabaw w różnych częściach miasta.

Zielona transformacja i jakość życia

Miasto inwestuje w ekologię, edukację i kulturę, tworząc z Kielc miasto przyjazne rodzinom.

W przyszłym roku rozpocznie się rewitalizacja Parku Dolina Silnicy. W planach jest modernizacja zabytkowego Parku Miejskiego wraz ze stawem oraz płyty Placu Wolności, pod którym powstanie parking podziemny.

Przeprowadzono termomodernizację 8 budynków oświatowych (m.in. SP nr 33, VI LO, Zespół Szkół Zawodowych na Zgody). Powstają nowe żłobki przy ul. Karskiego oraz na Ślichowicach.

Zmodernizowany będzie Amfiteatr Kadzielnia oraz unowocześniona wystawa w Muzeum Zabawek i Zabawy.

Głos młodego pokolenia

Poprzez projekty takie jak Urban Lab oraz tworzenie nowej strategii młodzieżowej Kielce dają realną przestrzeń młodym ludziom do współdecydowania o przyszłości Kielc. Miasto złożyło również aplikację o tytuł Europejskiej Stolicy Młodzieży, by zyskać narzędzia do rozwoju potencjału młodych Kielczan i odmienić wizerunek miasta w Europie. Te działania mają sprawić, by młodzi ludzie czuli tu swoją sprawczość i świadomie wybierali Kielce jako najlepsze miejsce do studiowania, powrotu po zakończeniu studiów w innym mieście i budowania życia właśnie tutaj.

Bezpieczeństwo i Polityka Społeczna

W Kielcach działa całodobowe Centrum Bezpieczeństwa Miasta, prowadzone są szkolenia dla mieszkańców z zakresu bezpieczeństwa. W planach jest utworzenie centralnego magazynu kryzysowego.

Jednym z priorytetów jest strategia rozwoju budownictwa komunalnego i społecznego. To mi.in. budowa nowych bloków KTBS przy ul. Pusha, renowacja pustostanów przy ul. Głowackiego, projekt mini osiedla przy Młodej 4 oraz inwestycja przy ul. Wiśniowej.

Wydarzenia, które przyciągają mieszkańców

Elementem budowania lokalnej tożsamości są także wydarzenia kulturalne. Magiczny Grudzień czy Święto Kielc z roku na rok przyciągają szeroką grupę Kielczanek i Kielczan. Z kolei Geofestiwal czy OFF Fashion to imprezy, które są już rozpoznawalne w Polsce.

Wiadomości z regionu

Powiązane wiadomości